Jdi na obsah Jdi na menu
 


Patrik Eliáš

20. 5. 2012

Narodil se 13.4.1976.Rodák z Třebíče začínal s hokejem v pěti letech. Tamnímu Elitexu zůstal věrný až do osmé třídy, ale pak se začal rozhlížet po lepším angažmá. Výsledkem byl přestup do slavné kladenské školy, z níž vzešli mj.Jaromír Jágr či Martin Procházka. V dresu Poldi prošel téměř všemi mládežnickými výběry a v sedmnácti letech si poprvé vyzkoušel start za áčko. Jediná sezóna stačila, aby si talentovaného hráče všimli skauti New Jersey a nabídli mu angažmá v NHL. Ještě rok Eliáš odolával vábení, aby v roce 1995 definitivně opustil Českou republiku.


Prvním působištěm Patrika v zámoří se stal klub nižší soutěže AHL Albany River Rats. Během 131 zápasů zde dokázal nasbírat 130 kanadských bodů za 51 branek a 79 asistencí. Na radu Bobbyho Holíka začal jíst těstoviny a syrové maso, díky čemuž přibral ve svalovině 18 kilo. To už byl slušný základ pro vstup do nejslavnější soutěže planety.

Křest v NHL zažil Eliáš ještě v sezóně 1995/6, jednalo se však o jediný zápas. V dalším ročníku již měl na svém kontě 17 startů, přesto se stále vracel na farmu. Důvodem byly jeho finanční požadavky, které vedení klubu, proslulého přísnou platovou disciplínou, odmítalo akceptovat. Až v play-off dostal šanci místo zraněného Davea Andreychucka a uvedl se náramně: v osmi zápasech dal dvě branky a třikrát přihrál na gól spoluhráčům. Je jasné, že takového hráče už do nižší soutěže trenéři „Ďáblů“ nepustili.

Jestliže měl Eliáš, co se týče týmových úspěchů, v NHL štěstí, v národním týmu se k němu obrátilo zády. Do sestavy památného zlatého týmu z Nagana se nevešel, na následné mistrovství světa ve Švýcarsku se sice vydal, ale tam Češi získali pouze bronzové medaile. A když o rok později opět slavili zlato, Patrik u toho zase nebyl. Přestože se trenér Hlinka zapřísahal, že v případě vypadnutí Devils v play-off vezme do Norska oba české útočníky, nakonec zvolil pouze druhé české křídlo Petra Sýkoru. Od té doby chová Eliáš k české reprezentaci mírně podezřívavý vztah.

Tou dobou již Sýkora s Eliášem dokázali kombinovat poslepu a spolu s důrazným centrem Jasonem Arnottem tvořili obávanou první formaci NJ. Na začátku sezóny 1999/2000 odmítl Eliáš ustoupit při vyjednávání o výši platu a pár zápasů dokonce odehrál v Pardubicích a Třebíči. Brzy se ale s manažerem Lamoriellem domluvil a odrazil se ke zřejmě nejlepší sezóně vůbec. Stal se nejlépe bodujícím hráčem týmu, udržoval si průměr okolo bodu na zápas a málem se vešel do první dvacítky nejproduktivnějších hráčů NHL. Kompaktní tým „Ďáblů“ se prokousal až do finále, v němž porazil obávané bijce z Dallasu a na Stanley Cupu se objevila další dvě česká jména.

Totéž se oběma spoluhráčům málem podařilo i napřesrok. New Jersey se opět probilo až k branám triumfu, kde na něj čekal hvězdný tým Colorada Avalanche. Finálová série se protáhla na sedm zápasů a ten poslední vyhrály „Laviny“ 3:1. Patrikovi zbyl pocit dobře odvedené práce a chmurná vzpomínka na třebíčského kamaráda Tomáše Zelenku, jenžv únoru po nešetrném zákroku soupeře ochrnul na spodní část těla. Eliáš tenkrát uspořádal v Třebíči benefiční utkání, jehož se zúčastnilo několik velkých českých hvězd.

Dostat se až na vrchol NHL se týmu s průměrným rozpočtem podaří jen občas. Udržet se na něm déle než dvě sezóny je prakticky nemožné, zvlášť když odcházejí opory. V průběhu sezóny 2001/2 opustili řady Devils oba Patrikovi spoluhráči z útoku Arnott i Sýkora. Na Eliášovi zůstala tíha odpovědnosti za výsledky týmu. Náladu mu nespravila ani účast na olympijských hrách v Salt Lake City, kde čeští reprezentanti podlehli ve čtvrtfinále Rusům. V prvním kole play-off potom „Ďáblové“ překvapivě vypadli s Carolinou, ale vyčerpaný Eliáš odmítl účast na mistrovství světa ve Švédsku.

Vedení klubu si uvědomilo situaci a přistoupilo na novou smlouvu, která přiřkla českému hráči 5 miliónů v průběhu tří let. Do týmu však přišel nový kouč Pat Burns, bývalý policista, a naordinoval tvrdou defenzívu. Eliáš se znovu rozehrál k výborným výkonům, stále častěji se v něm ale radost z gólů mísila s návaly zlosti. V zápase odehrál třeba čtvrthodinu, zbytek času seděl na lavičce a díval se, co předvedou jeho spoluhráči – destruktoři ze třetí a čtvrté formace. Navíc musel poslouchat zuřivé Burnsovy výlevy, když se zrovna nedařilo. Přesto se dokázal v rozhodujících chvílích prosadit a přispěl k postupu „Ďáblů“ do finále, kde se střetli s týmem Anaheim Mighty Ducks. Dramatické finále opět dospělo až k sedmému zápasu a tentokrát měli více štěstí hráči Devils.

V lockoutu NHL v roce 2004 hrál v ruské super lize. V roce 2005 uzavřel smlouvu na sedm let s klubem New Jersey Devils. V roce 1999/2000 a 2002/2003 vyhrál s týmem New Jersey Stanley Cup.

Během výluky NHL hrál v ruské KHL na tým Metallurg Magnitogorsk. Prodělal těžkou nemoc v podobě infekční žlutenky typu A, ze které se dlouho léčil. 

Je vyslancem dobré vůle Českého výboru pro UNICEF.


Reprezentace
Patrik Eliáš reprezentoval Česko na zimních olympijských hrách 2002 v Salt Lake City. Ve 4 zápasech zaznamenal 1 gol a 1 asistenci. Dále se účastnil zimních olympijských hrách 2006 v Turíně, na kterém získal český tým bronzovou medaili. Již v prvním zápase se ovšem zranil.

V roce 2004 na Světovém Poháru získal bronz. Během 5 zápasů si připsal 3 goly a 2 asistence.

Na Mistrovství světa v roce 2008 v kanadě se mu povedl dát v zápase proti Rusům hattrick. A celkově za turnaj získal 9 bodů (6 golů, 3 asistence). Na Mistrovství světa v roce 2009 ve Švýcarsku přijel v průběhu turnaje a stihl odehrát 3 zápasy, ve kterých zaznamenal 2 goly.V roce 2011 na MS na Slovensku opět získal s týmem bronzovou medaili.

Je ženatý s moderátorkou Petrou Volákovou. Mají spolu dceru Sophii Gabriellu.

Ocenění
- 1997–98: NHL All-Rookie Team 
- 1999–00: vítěz Stanley Cup, New Jersey Devils 
- 1999–00: NHL účast na NHL All-Star Game 
- 2000–01: NHL První All-Star team 
- 2000–01: NHL Bud Light Plus/Minus Award (spolu s Joe Sakic) 
- 2001–02: NHL účast na NHL All-Star Game 
- 2002–03: vítěz Stanley Cup, New Jersey Devils 
- 2006: Olympijská bronzová medaile, Česká republika 
- 2008-09: vítěz ankety Zlatá hokejka

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář